Investera i guld – Så kan du köpa guld i maj 2024

Anton Gustafsson profilbild

Anton har varit egenföretagare och investerat pengar i över 15 år. I dagsläget är han aktiv delägare i sex olika bolag och har bland annat vunnit pris som Årets Unga Företagare. Förkortad disclaimer: Investeringar innebär att du utsätter ditt kapital för risk. Ingenting på Akteiskolan.se ska läsas som finansiella råd. Sidan innehåller affiliatelänkar till Aktieskolans partners.

Anton Gustafsson profilbild

Anton har varit egenföretagare och investerat pengar i över 15 år. I dagsläget är han aktiv delägare i sex bolag. Han har bland annat vunnit pris som Årets Unga Företagare i Kungsbacka. Förkortad disclaimer: Investeringar innebär att du utsätter ditt kapital för risk. Ingenting på Akteiskolan.se ska läsas som finansiella råd. Sidan innehåller affiliatelänkar till Aktieskolans partners.

Guld har historiskt sett varit en mycket bra investering och passar bra in i många investeringsportföljer för att skapa en bra diversifiering.

Det jag märkte när jag gjorde min research var att det inte finns mycket bra material på svenska om hur du kan köpa guld. 

Jag har därför valt att samla all information i en lättläst nybörjarguide för hur du kan investera i guld.

Let’s go!

Tips från Aktieskolan:

Bästa plattformen enligt Aktieskolan.se
Börja investera i guld!
5.0

Nu kan du enkelt komma igång och börja handla med guld på hos vår rekommenderade tradingmäklare, Etoro.com. Genom att investera i guld så kan diversifiera din investeringsportfölj!

Fördelar:
 • Investera enkelt & smidigt i guld
 • Handla CFD:er med låg spread
 • Världens största investeringscommunity
 • Enkelt att både köpa & sälja
Öppna konto Läs vår recension
Disclaimer: 76% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. eToro är en investeringsplattform för olika tillgångar där värdet på dina investeringar kan gå upp eller ner, du utsätter ditt kapital för risk.
Investera i guld

INTRODUKTION

Varför ska man investera i guld?

Guldinvesteringar väcker ofta starka känslor bland investerare både i lägret som är för och det som är emot. Vissa tycker att det är en improduktiv tillgång som innebär spekulation och andra gör bedömningen att det är ett bra sätt att diversifiera bort risk och ett bra sätt att skydda sig från inflation.

Vad som är klar är att guld är en ädelmetall som har varit eftertraktat i tusentals år. Guld har inget större industriellt värde, utan handlas till över 80% för att användas som investeringar samt smycken. Ädelmetallen har karaktäristiken att vara beständig, ovanlig och formbar. 

Ett guldköp ger en diversifiering, då tillgången tenderar att gå bra vid ekonomisk osäkerhet och kriser när aktier går som sämst. Guldpriset korrelerar alltså inte i en hög grad med aktiepriserna. 

Bästa plattformen enligt Aktieskolan.se
Börja investera i guld!
5.0

Nu kan du enkelt komma igång och börja handla med guld på hos vår rekommenderade tradingmäklare, Etoro.com. Genom att investera i guld så kan diversifiera din investeringsportfölj!

Fördelar:
 • Investera enkelt & smidigt i guld
 • Handla CFD:er med låg spread
 • Världens största investeringscommunity
 • Enkelt att både köpa & sälja
Öppna konto Läs vår recension
Disclaimer: 76% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. eToro är en investeringsplattform för olika tillgångar där värdet på dina investeringar kan gå upp eller ner, du utsätter ditt kapital för risk.
Inflationssäkring

När en valuta förlorar sin köpkraft genom inflation så brukar guldpriset öka liksom övriga priser i ekonomin. Därmed är guldet ett bra redskap för att klara perioder av inflation. Många guldinvesterare är negativa till riksbankers policies.

Ökad efterfrågan och begränsat utbud

Utvecklingsekonomiers förbättrade ekonomiska position har lett till en ökad efterfrågan bland dessa samtidigt som utbudet på guld är begränsat och nyproduktionen är avtagande.

RåvarorHandla råvaran*Investeringsguide
Typ av råvara
GuldHandla nuInvestera i GuldMetaller
SilverHandla nuInvestera i uranMetaller
KopparHandla nuInvestera i KopparMetaller
UranHandla nuInvestera i uranMetaller
AluminiumHandla nuIngen guide tillgängligMetaller
PlatinaHandla nuIngen guide tillgängligMetaller
PalladiumHandla nuIngen guide tillgängligMetaller
NickelHandla nuIngen guide tillgängligMetaller
LitiumInget instrumentInvestera i LitiumMetaller
NötkreaturInget instrumentIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
GrismagarInget instrumentIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
SlaktsvinInget instrumentIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
SojabönorInget instrumentIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
MajsInget instrumentIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
VeteHandla nuIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
RisInget instrumentIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
HavreInget instrumentIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
VattenInget instrumentInvestera i vattenMat/Softs
KaffeInget instrumentInvestera i kaffeMat/Softs
KakaoHandla nuInvestera i KakaoMat/Softs
SockerHandla nuInvestera i sockerMat/Softs
BomullHandla nuInvestera i bomullMat/Softs
TimmerInget instrumentIngen guide tillgängligMat/Softs
ApelsinjuiceInget instrumentIngen guide tillgängligMat/Softs
OljaHandla nuInvestera i OljaEnergi
NaturgasHandla nuInvestera i NaturgasEnergi
*Samarbetslänkar till eToro.com. Disclaimer: 76% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. eToro är en investeringsplattform för olika tillgångar där värdet på dina investeringar kan gå upp eller ner, du utsätter ditt kapital för risk.

TIPS & FÖRSLAG

Så här kan du köpa guld

Den klassiska bilden av en guldinvestering är några snyggt uppradade guldtackor i ett bankvalv, men idag finns finansiella instrument gör guldhandeln mer tillgänglig för småsparare. 

Ett av de enklaste sätten att investera i guld är genom de börshandlade finansiella instrumenten med exponering mot guldsektorn. Dessa kan hittas på flera olika plattformar. Ett av sätten är att antingen investera i CFD-cerifikat eller ETF:er. CFD-cerifikat tillåter dig att spekulera på finansiella marknader som valuta, aktier, index och råvaror utan att behöva äga den fysiska tillgången.

ETF:er däremot är en slags fond som istället kan investera i flera olika tillgångar. ETF:er kan vara ett bra sätt att få bättre riskspridning på dina investeringar.

eToro (köp och sälj CFD-certifikat)

eToro grundades 2007 och är ett socialt handelsnätverk med miljontals användare. Där kan användare utbyta erfarenheter och kopiera varandras strategier. 

Man kan handla allt från aktier och råvaror till index och olika valutor. Därmed kan man som investerare köpa CFD-certifikat med guld som underliggande tillgång. 

Man kan dessutom använda hävstång vilket ger möjlighet att få högre avkastning men med detta ökar också risken att förlora pengar. Det här passar investerare som vill hålla sig till daytrading och swingtrading.

Bästa plattformen enligt Aktieskolan.se
Börja investera i guld!
5.0
Öppna konto Läs vår recension
Disclaimer: 76% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. eToro är en investeringsplattform för olika tillgångar där värdet på dina investeringar kan gå upp eller ner, du utsätter ditt kapital för risk.
Avanza (köp guld via ETF:er)

Avanza är en nätbank som grundades 1999 och har 1,1 miljoner kunder. De har vunnit Svenskt Kvalitetsindex pris “Sveriges nöjdaste sparare” +10 år i rad samt “Årets bank” 2018 och 2019 av Privata affärer.

Hos dem kan du köpa guld via ETF:en SPDR Gold Shares är den största av fysiskt guld uppbackade ETF:en i världen.

Avanza logo
5/5

Investera i guld via ETF

Nordnet (köp guld via ETF:er)

Nordnet är en nätmäklare som grundades 1996 och har över en miljon kunder. 

Deras mest populära ETF:er med guldexponering är ETFS Physical Swiss Gold samt ETFS Physical Gold.

Nordnet logo
4.5/5

Investera i guld via ETF

LibertySilver (fysiskt guld)

Liberty Silver började handla med ädelmetaller 2008 och säljer guld, silver, platina och palladium och har polistillstånd för handel med sådana. 

Alla ädelmetaller är stämplade av tillverkaren som garant för produktens kvalité. Företagets transporter försäkras med IF försäkring.

Liberty silver - logotyp
4/5

Köp fysiskt guld

Ska man köpa fysiskt guld eller investera genom CFD och certifikat?

Det finns inget rätt eller fel här. Personligen hade jag förmodligen valt att investera i guld genom finansiella instrument eftersom detta är det mest praktiska. 

Du slipper då transporter, stor spread vid handel och förvaringsproblemet. 

Ytterligare en fördel är att de finansiella kontrakten är mer likvida.

Fördelar och nackdelar med att handla med CFD och certifikat

För investerare som överväger CFD (Contract for Difference) och certifikat som investeringsalternativ finns det flera nyckelaspekter att beakta. Dessa finansiella instrument erbjuder specifika fördelar och nackdelar jämfört med traditionella investeringar som fysiska tillgångar.

Fördelar med CFD och certifikat

 1. Skatteeffektivitet: Liksom med guldinvesteringar, kan handel med CFD och certifikat i en ISK (Investeringssparkonto) eller kapitalförsäkring ge skattefördelar. Dessa konton följer schablonskatteregler, vilket förenklar skattehanteringen.
 2. Låga avgifter: Handel med dessa instrument kan innebära lägre transaktionskostnader jämfört med handel med fysiska tillgångar som guld.
 3. Ingen förvaringskostnad: Att investera i CFD och certifikat eliminerar behovet av fysisk förvaring, vilket sparar både tid och pengar.

Nackdelar med CFD och certifikat

 1. Ingen fysisk tillgång: När du investerar i CFD och certifikat äger du inte den underliggande fysiska tillgången. Det kan vara en nackdel i extrema finansiella situationer där fysisk tillgångsförvaltning skulle vara fördelaktigt.
 2. Marknadsrisk: Som med alla finansiella instrument är det viktigt att vara medveten om riskerna. Marknadsvolatilitet och hävstång kan både förstärka vinster och förstora förluster.
 3. Komplexitet: Dessa instrument kan vara mer komplexa än traditionella investeringar, vilket kräver en högre kunskapsnivå för effektiv handel.

Sammanfattningsvis erbjuder CFD och certifikat unika möjligheter för diversifiering och potentiell vinst, men de kräver också försiktighet och förståelse för de inblandade riskerna.

Fördelar och nackdelar med att köpa fysiskt guld

Att investera i fysiskt guld har länge varit ett populärt val för dem som söker en alternativ tillgångsklass, särskilt under tider av ekonomisk osäkerhet. Guld ses ofta som en säker hamn och en värdebevarare, men som med alla investeringar finns det både fördelar och nackdelar att väga in. Nedan följer en detaljerad genomgång av de viktigaste aspekterna att beakta när man överväger att köpa fysiskt guld.

Fördelar med att köpa fysiskt guld

 1. Direkt ägande: Att äga fysiskt guld innebär att du har den underliggande tillgången helt och hållet i ditt eget förfogande, vilket ger en känsla av säkerhet.
 2. Värdebevarande: Guld betraktas som en tidlös värdebevarare. Det har historiskt bevarat sitt värde över lång tid och fungerar som en hedge mot inflation och ekonomisk osäkerhet.
 3. Ingen tredje part: När du äger fysiskt guld, är du inte beroende av finansiella mellanhänder eller andra parter för ägandet.

Nackdelar med att köpa fysiskt guld

 1. Höga avgifter: Handlare av fysiskt guld tar ut en betydande spread mellan inköps- och försäljningspriset, vilket kan negativt påverka din totala avkastning.
 2. Förvaringskostnader: Att förvara fysiskt guld säkert kan vara en utmaning. Det kräver ofta kostsamma lösningar som bankfack, vilket tillkommer som en extra kostnad.
 3. Likviditetsrisk: Fysiskt guld kan vara mindre likvidt än andra investeringsformer. Det kan ta tid att omvandla guld till kontanter, särskilt under perioder av marknadsstress.

Genom att förstå dessa fördelar och nackdelar kan investerare göra mer informerade beslut om huruvida fysiskt guld är en lämplig del av deras investeringsstrategi.

Vad är guld?

Guld är ett grundämne med beteckningen Au som tillhör gruppen ädelmetaller. Det har en lång historia av att användas som värdebeständig tillgång, betalningsmedel och utsmyckning. 

Guld är egentligen för mjukt för att ha några tekniska användningsområden men är också den mest formbara och kemiskt tåliga metallen. Med viss legering kan hårdheten förbättras.

De industriella användningsområden som guld använts i består bland annat av tandvård och elektronik på grund av dess resistens mot oxiderande korrosion.

Påstås av många fungera som hedge mot aktiemarknaden

Guld har historiskt presterat som bäst när aktiemarknaden har gått som sämst. Att kursrörelserna mellan de tillgångsslagen inte följer varandra gör att guld ofta bedöms vara en bra hedge mot fallande aktiepriser.

Läs mer om alternativa investeringar för att hitta fler tillgångsslag som kan bredda din investeringsportfölj.

Varför ses guld ofta som en bra investering?

Guld har varit värdefullt i tusentals år och bedöms vara värdebeständigt. Oavsett kriser, inflation och byte av styrelseskick så tenderar guld att behålla sitt värde.

De senaste åren har även guld överpresterat mot aktieindex. Om detta kommer att fortsätta kan man givetvis bara spekulera om. 

Många som anser att riksbankerna trycker för mycket pengar och tror att detta kommer att leda till inflation ser även guld som en bra investeringsmöjlighet.

Hur kan man köpa fysiskt guld?

Att köpa fysiskt guld kan vara ett intressant alternativ för investerare som vill diversifiera sin portfölj eller söker en traditionell värdebevarare. Här är en genomarbetad guide för hur du kan gå tillväga:

 • Välj en pålitlig återförsäljare: Liberty Silver, etablerad 2008, är ett exempel på en återförsäljare där du kan köpa guld. När du väljer återförsäljare, överväg deras rykte, etableringsår och kundrecensioner för att säkerställa att du gör affärer med en pålitlig källa.

 • Säker Leverans: När du köper från Liberty Silver eller liknande återförsäljare, skickas ditt guld med en försäkrad och spårbar försändelse. Detta garanterar att din investering är skyddad från eventuella risker under transporten.

 • Momsbefrielse: En viktig aspekt att notera är att investeringsguld är momsbefriat. Detta innebär att du inte behöver betala mervärdesskatt på ditt köp av investeringsguld, vilket gör det till en mer kostnadseffektiv investering jämfört med andra varor som är momsbelagda.

Kom ihåg att alltid göra noggrann research och överväga din egen finansiella situation och investeringsmål innan du köper fysiskt guld. Det är även klokt att konsultera med en finansiell rådgivare för att få en helhetsbild av hur denna typ av investering kan passa in i din övergripande investeringsstrategi.

Förvara guldet hemma

Det finns givetvis risker att förvara guldet hemma där möjligheten för inbrott är större än ett bankfack. Men har du det hemma så har du själv möjlighet att exakt veta vart du har guldet. Men att förvara den i et bankfack är inte särskilt dyrt så det kan därför vara en bra idé att förvara guldet i ett bankfack.

Förvara guldet i bankfack

Om du förvarar guldet i bankfack så befinner sig detta på en säker och bevakad plats i banken och du behöver därför inte tänka mer på förvaringen. 

Detta kostar endast några hundralappar per år vilket gör det till ett bra alternativ till förvaring av fysiskt guld så länge inte det investerade beloppet är mycket litet.

Smidigast är att investera i värdepapper istället

Om du använder dig av finansiella instrument istället för fysiskt guld så slipper du tänka på förvaring och du kan också handla dessa till en lägre kostnad mot om du hade handlat i fysiskt guld.

Om du till exempel har investerat i ett ISK så kommer ditt finansiella institut sköta skatteuppgifterna genom kontakt med SKV liksom för dina övriga innehav i ISK och du behöver därmed inte komplettera deklarationen med ytterligare information.

Sammanfattningsvis är värdepapper både enkelt och billigt att använda sig av.

Tips från Aktieskolan

Bästa plattformen enligt Aktieskolan.se
Börja investera i guld!
5.0
Öppna konto Läs vår recension
Disclaimer: 76% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. eToro är en investeringsplattform för olika tillgångar där värdet på dina investeringar kan gå upp eller ner, du utsätter ditt kapital för risk.

Risker med att investera

Att investera innebär alltid en viss risk, oavsett om det gäller guld, aktier eller andra tillgångsslag. Här är en mer detaljerad genomgång av riskerna som är associerade med investeringar, med ett särskilt fokus på guld:

 1. Ingen Inkomstgenerering: Till skillnad från många företag, genererar guld inte något kassaflöde. Det finns ingen verksamhet som växer eller utvecklas, vilket betyder att en investering i guld är ett spekulativt bet på att priset kommer att öka i framtiden.

 2. Volatilitet: Guldpriset är känt för sin volatilitet. Även om guld ibland har presterat väl under vissa perioder, har det historiskt sett ofta underpresterat jämfört med aktier. Detta innebär att värdet på din guldinvestering kan fluktuera kraftigt över tid.

 3. Relativ Prestanda: Det är viktigt att inte se en investering som ett val mellan antingen guld eller aktier. Istället bör guld betraktas som ett eventuellt komplement till en aktieportfölj. Att diversifiera dina investeringar kan hjälpa till att minska riskerna.

 4. Riskspridning: Många investerare ser guld som ett sätt att sprida riskerna i sin portfölj. Eftersom guld ofta presterar bra när aktiemarknaden går dåligt, kan det fungera som en hedge mot nedgångar i andra delar av din portfölj.

Att förstå dessa risker är avgörande när du överväger att inkludera guld eller andra tillgångsslag i din investeringsstrategi. En välbalanserad portfölj som innehåller en mix av olika investeringar kan vara ett effektivt sätt att hantera och minimera riskerna.

Vanliga frågor om att investera i guld

Du kan investera i guld genom värdepapper eller genom att köpa fysiskt guld. Det enklaste är att köpa värdepapper som motsvarar guldets värde. Men du kan också köpa fysiskt guld och förvara hemma eller i ett bankfack.

Du ska investera i guld för att det historiskt sett har varit en säker tillgång som behåller sitt värde över tid, fungerar som ett skydd mot inflation och ekonomisk osäkerhet, och erbjuder diversifiering i en investeringsportfölj. Dessutom är guld en begränsad resurs, vilket kan bidra till dess långsiktiga värdebevarande egenskaper.

Du ska historiskt sett investera i guld när du ser ökande ekonomisk osäkerhet, förväntar dig högre inflation, eller önskar diversifiera din portfölj bort från traditionella aktier och obligationer. Det är också klokt att överväga guld som en långsiktig investering när du tror att guldpriserna är på en låg nivå och har potential att stiga över tid. Guld kan agera som ett säkerhetsnät under turbulenta marknadsförhållanden och skydda ditt kapital mot oförutsedda ekonomiska händelser.

Picture of Anton Gustafsson

Anton Gustafsson

Artikeln är faktagranskad och publicerad av Anton Gustafsson, VD och grundare av Consilium Online AB som i sin tur äger Aktieskolan.se. Anton har startat och drivit olika företag sedan 18 års ålder och investerat pengar i aktier och fonder i över 15 år.

Artikeln är faktagranskad och publicerad i enlighet med vår Policy för faktagranskning och vår Redaktionella policy.