Investera i litium → så kan du handla litium 2024

Anton Gustafsson profilbild

Anton har varit egenföretagare och investerat pengar i över 15 år. I dagsläget är han aktiv delägare i sex olika bolag och har bland annat vunnit pris som Årets Unga Företagare. Förkortad disclaimer: Investeringar innebär att du utsätter ditt kapital för risk. Ingenting på Akteiskolan.se ska läsas som finansiella råd. Sidan innehåller affiliatelänkar till Aktieskolans partners.

Anton Gustafsson profilbild

Anton har varit egenföretagare och investerat pengar i över 15 år. I dagsläget är han aktiv delägare i sex bolag. Han har bland annat vunnit pris som Årets Unga Företagare i Kungsbacka. Förkortad disclaimer: Investeringar innebär att du utsätter ditt kapital för risk. Ingenting på Akteiskolan.se ska läsas som finansiella råd. Sidan innehåller affiliatelänkar till Aktieskolans partners.

Litium är en vara som handlas världen över som ger möjligheten till producering av litiumjonbatterier som i sin tur används nästintill all elektronik vi använder idag. Det kan tyckas vara svårt att investera i just detta men med rätt nätmäklare så kan du investera enkelt i just litium.

Vi kommer i denna artikeln gå igenom 3 olika nätmäklare där du kan investera i litium. Vi har även skrivit ner 3 stycken bolag/aktier i litium branschen som du kan köpa och investera i.

Bästa tradingmäklaren för råvaror
Börja investera i råvaror!
5.0

eToro.com är en av världens ledande tradingmäklare och erbjuder dig möjligheten att handla många olika råvaror.

Fördelar:
 • Stor aktör med stabil & säker plattform
 • Testa handla råvaror med gratis demokonto
 • Minsta insättning: $100
 • +20 miljoner aktiva kunder i världen
 • En av världens största tradingmäklare
 • Handla även aktier, index, valutor m.m.
Öppna konto Läs vår eToro recension
Disclaimer: 51% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. Denna information är endast avsedd för informations- och utbildningsändamål och ska inte betraktas som investeringsrådgivning eller investeringsrekommendation. Tidigare resultat är inte en indikation på framtida resultat.

Innehållsförteckning

Bästa nätmäklaren för att investera i litium

Enligt oss är den bästa nätmäklaren för att investera i litium eToro. Det som är extra bra är att du kan tjäna både på upp- och nedgång men också att du kan handla aktier utan courtage. 

Mindre bra är att du inte kan ha ett ISK-konto vilket medför en högre skatt men resterande fördelar överväger den nackdelen. Planerar du att investera i litium tycker vi helt klart du ska spana in eToro och dess användarvänliga plattform. 

Du kan även läsa om fler tradingmäklare på vår sida där vi går igenom allt om de olika mäklarna.

Om du är ny till trading så rekommenderar jag även vår artikel där vi går igenom allt om daytrading.

1. eToro

eToro lanserades 2007 och är en av de största handelsplattformarna som finns på marknaden. Plattformen är mycket användarvänlig vilket gör att den passar för såväl nybörjare som erfarna investerare. Här kan du köpa bl.a. aktier, index, valutor och CFD. Detta med eller utan hävstång. Bolaget har över 20 miljoner kunder runt om i världen. 

Bästa tradingmäklaren för råvaror
eToro
5.0
Öppna konto eToro recension
Disclaimer: 51% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. Denna information är endast avsedd för informations- och utbildningsändamål och ska inte betraktas som investeringsrådgivning eller investeringsrekommendation. Tidigare resultat är inte en indikation på framtida resultat.
Avgifter 
Registrering av konto0 USD
CourtageSe uppgifter på eToro.com
Årlig avgift0 USD
Uttagskostnad5 USD
Insättningskostnad0 USD*
Växlingsavgift50 PiP
Minsta insättning50 USD

*En konverteringsavgift kan tillkomma då uttag och insättningar görs i USD. Alla andra valutor måste konverteras.

Fördelar med eToro:

Nackdelar med eToro:

2. IG

IG grundades 1974 och ger dig tillgång till tusentals finansiella marknader. Bolaget har ett stort utbud vilket gör det möjligt för dig att upptäcka index-, valuta-, aktiemarknader med mera. De har i nuläget över 313 000 kunder. 

Populär aktör i Sverige
IG
4.5
Öppna konto IG recension
Disclaimer: CFD-kontrakt är komplexa instrument som innebär stor risk för snabba förluster på grund av hävstången. 75% av alla icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos den här leverantören. Du bör tänka efter om du förstår hur CFD-kontrakt fungerar, och om du har råd med den stora risken för att förlora dina pengar. Optioner och börshandlade produkter är komplexa finansiella instrument. Handel med dessa instrument medför en hög risk för snabb förlust av pengar. Affiliatelänk.
Avgifter 
Registrering av konto0 SEK
CourtageInkl. i Spread
Årlig avgift0 SEK
Uttagskostnad0 SEK
Insättningskostnad0 SEK
VäxlingsavgiftBeror på basvaluta

Fördelar med IG:

Nackdelar med IG:

3. Avanza

Avanza grundades 1999 och hade som mål att erbjuda enklare och billigare aktiehandel. Avanza har växt sig otroligt stora sedan dess och är en tydlig konkurrent mot storbankernas svåra, dyra alternativ. 

Utbudet är som störst inom aktier men företaget erbjuder dessutom handel i certifikat, optioner, EFT med mera. 

Bästa mäklaren för långsiktigt sparande
Avanza bank
5.0
Öppna konto Avanza recension
Affiliatelänk. *Läs fullständiga villkor på Avanza.se
Avgifter 
Registrering av konto0 SEK
CourtageFrån 0 SEK
Årlig avgift0 SEK
Uttagskostnad0 SEK
Insättningskostnad0 SEK
Växlingsavgift0,25%

Fördelar med Avanza:

Nackdelar med Avanza:

Varför ska man investera i litium?

Ja, varför ska man egentligen investera i litium? Det finns flertalet anledningar. Nedan går vi igenom 3 av de främsta anledningarna enligt oss. 

Elbilar används allt mer i världen

Elbilar kräver självklart ström för att fungera. Denna strömmen behöver lagras någonstans, vilket den gör i litiumjonbatterier. Detta kan ses som en anledning till att investera i litium, eftersom man är säker på att den är nödvändig i samhället.  

Teknisk utveckling

Den pågående energiomställningen ger stora möjligheter för gruvnäringen. Det kan leda till en ökad efterfrågan på litium och de andra basmetallerna. Efterfrågan på litium kan alltså komma att bli stor sett till energiomställningen.

Används inom sjukvården

Litium används till viss del inom sjukvården, exempelvis för pacemakers. Sjukvården är i konstant utveckling vilket kan göra att det kommer nya tekniker som har användning för just litium.

Top 10 största litiumproducenterna

De länderna som producerar mest litium är Australien, Chile, China, Argentina och Zimbabwe. Här nedanför visar vi hur mycket de producerar och vart på världskartan produktionen pågår. 

 1. Australien – 42,000 ton/år
 2. Chile – 18,000 ton
 3. China – 7,500 ton
 4. Argentina – 6,400 ton
 5. Zimbabwe – 1,600 ton

Investera i litiumaktier

Det finns flera bolag som är aktuella att investera i om du vill köpa aktier inom litium. Nedan radar vi upp 3 bolag att titta närmare på.

Livent Corp (LTHM)

Livent Corporation är ett bolag som tillverkar litiumföreningar för användning i bland annat högpresterande litiumjonbatterier. Bolaget är verksamt över hela världen. Bolaget grundades år 1940 och har sitt huvudkontor i North Carolina, USA.

Disclaimer: 51% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. Denna information är endast avsedd för informations- och utbildningsändamål och ska inte betraktas som investeringsrådgivning eller investeringsrekommendation. Tidigare resultat är inte en indikation på framtida resultat.

Sociedad Quimica y Minera de Chile SA (SQM)

Bolaget Sociedad Quimica y Minera de Chile SA producerar bland annat litium och marknadsför sina produkter i över 100 länder. SWM grundades 1968 och har sitt huvudkontor i Santiago de Chile, Chile.

Disclaimer: 51% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. Denna information är endast avsedd för informations- och utbildningsändamål och ska inte betraktas som investeringsrådgivning eller investeringsrekommendation. Tidigare resultat är inte en indikation på framtida resultat.

Albemarle Corp (ALB)

Albemarle är ett tillverkningsbolag, bland annat inom litium. Bolaget Albemarle grundades år 1994 och har sitt huvudkontor i Charlotte, North Carolina.

Disclaimer: 51% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. Denna information är endast avsedd för informations- och utbildningsändamål och ska inte betraktas som investeringsrådgivning eller investeringsrekommendation. Tidigare resultat är inte en indikation på framtida resultat.

Vad är litium?

Litium är grundämne 3 i det periodiska systemet och tillhör gruppen alkalimetall. Litium finns i många bergarter i både jordskorpan och i vattendrag. I nutiden använder vi litium till bland annat litiumjonbatterier som är förekommande i elbilar. 

I själva verket är litium en silvervit metall som är det lättaste grundämnet och återfinns i fast form i normal rumstemperatur.

Hur framställs litium?

Litium kan utvinnas genom både gruvdrift, exempelvis i det svenska urberget, eller också genom uttorkade saltsjöar som blivit saltöknar. Detta exempelvis i de sydamerikanska länderna. 

Till exempel i Chile och Argentina finns det flera vattenkällor som innehåller massvis med litium. Den större delen av världens litium framställs genom att låta mineralvatten avdunsta. 

Vad används litium till?

Litium används i exempelvis batterier, glas, keramik och inom metallurgi. I nutid används litium till exempelvis litiumjonbatterier som förekommer i elbilar. Litium används också till exempelvis:

 • Raketbränsle, som beståndsdel
 • Inom sjukvården, till pacemaker
 • Mobiltelefoner, som strömförsörjare
Disclaimer: 51% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. Denna information är endast avsedd för informations- och utbildningsändamål och ska inte betraktas som investeringsrådgivning eller investeringsrekommendation. Tidigare resultat är inte en indikation på framtida resultat.

Vanliga frågor om litium (FAQ)

Nedan svarar vi på de vanligaste frågorna vi får om litium.

1. Vad är litium?

Litium är grundämne 3 i det periodiska systemet. I nutid används det till bland annat litiumjonbatterier som exempelvis finns i elbilar.

2. Varför investera i litium?

Det finns flera anledningar till att investera i litium. Bland annat det ökade intresset av elbilar där litium är en viktig del men också den generella tekniska utvecklingen.

3. Vad avgör priset på litium?

På samma sätt som med andra råvaror påverkas priset på litium av tillgång och efterfrågan. I nuläget finns en stor mängd litium, vilket överskrider efterfrågan, därmed är priset på litium för tillfället lågt.

4. Vart köper man litium?

Du kan investera i litium hos en nätmäklare, exempelvis eToro som vi rekommenderar i denna artikeln.

5. Är litium en bra investering?

Det finns både fördelar och nackdelar med att investera i litium. Vi anser däremot att det är en bra investering, men det är viktigt att investera smart. Tänk på att inte investera mer än vad du har råd med.
Bild av Anton Gustafsson

Anton Gustafsson

Artikeln är faktagranskad och publicerad av Anton Gustafsson, VD och grundare av Consilium Online AB som i sin tur äger Aktieskolan.se. Anton har startat och drivit olika företag sedan 18 års ålder och investerat pengar i aktier och fonder i över 15 år.

Artikeln är faktagranskad och publicerad i enlighet med vår Policy för faktagranskning och vår Redaktionella policy.