Investera i koppar

Investera i koppar – så kan du handla koppar 2024

Att investera i koppar kan tyckas vara komplicerat men genom en tradingmäklare kan du enkelt köpa koppar via CFD:er. En av dessa tradingmäklarna som vi kan tipsa om är eToro som har ett stort utbud på över 30 råvaru-CFD:er som du kan handla.

Vi kommer i denna artikeln gå igenom 3 olika alternativ till tradingmäklare samt hur du kan investera i koppar. Vi berätta också mer om för- & nackdelar med att köpa råvaran.

Bästa tradingmäklaren för råvaror
Börja investera i råvaror!
5.0

eToro.com är en av världens ledande tradingmäklare och erbjuder dig möjligheten att handla många olika råvaror.

Fördelar:
 • Stor aktör med stabil & säker plattform
 • Testa handla råvaror med gratis demokonto
 • Minsta insättning: $50
 • +20 miljoner aktiva kunder i världen
 • En av världens största tradingmäklare
 • Handla även aktier, index, valutor m.m.
Öppna konto Läs vår eToro recension
Disclaimer: 76% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. eToro är en investeringsplattform för olika tillgångar där värdet på dina investeringar kan gå upp eller ner, du utsätter ditt kapital för risk.

Bästa nätmäklaren för att investera i koppar

Om du vill investera i koppar så finns det många olika alternativ. Till att börja med måste du hitta en bra mäklare där du kan investera ditt kapital. Det finns mäklare som erbjuder certifikat som följer den underliggande tillgången, exempelvis koppar. Det finns också aktier i bolag som tar fram koppar, fonder som investerar i koppar och andra ädelmetaller.

En bra mäklare ska gärna erbjuda flera olika alternativ så att man kan fördela sina risker och där man kan välja sin exponering efter eget tycke. Vi rekommenderar eToro som erbjuder flera olika sätt att investera i koppar, så du får gott om alternativ och kan då också investera i annat, exempelvis guld, silver eller en mängd olika aktier.

Du kan även läsa om fler tradingmäklare på vår sida där vi går igenom allt om de olika mäklarna.

Om du är ny till trading så rekommenderar jag vår artikel där vi går igenom allt om daytrading.

1. eToro

eToro utgör en betydande global handelsplattform där investerare har möjlighet att placera kapital i aktier, fonder, valutor och råvaror. Plattformen erbjuder ett omfattande urval av investeringsmöjligheter. Dessutom tillhandahåller eToro certifikat för investeringar i bland annat koppar och flera andra eftertraktade metaller på marknaden.

Bästa tradingmäklaren för råvaror
Börja investera i råvaror!
5.0
Öppna konto Läs vår eToro recension
Disclaimer: 76% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. eToro är en investeringsplattform för olika tillgångar där värdet på dina investeringar kan gå upp eller ner, du utsätter ditt kapital för risk.
eToro avgifter
Registrering av konto0 USD
CourtageInkl. i spread
Årlig avgift0 USD
Uttagskostnad5 USD
Insättningskostnad0 USD
Växlingsavgift50 PiP
Minsta insättning50 USD
*Växlingsavgift: En konverteringsavgift kan tillkomma eftersom uttag och insättningar görs i USD. Alla andra valutor måste konverteras.

Fördelar med eToro:

Nackdelar med eToro:

2. IG

IG var länge en av marknadens största aktörer och var en av de bättre i Sverige. Det är fortfarande en stor aktör även om det nu finns många fler alternativ. Företaget finns sedan 1974 och har en licens från brittiska FCA, deras Finansinspektion. Den svenska delen av företaget har också en licens från vår Finansinspektion.

Det finns över 10 000 olika underliggande tillgångar och det finns såklart en del saker här även inom metaller. Utöver CFD:er för råvaror så går det också att titta på aktier för bolag som arbetar med koppar.

Populär aktör i Sverige
IG
4.5
Öppna konto IG recension
Disclaimer: CFD-kontrakt är komplexa instrument som innebär stor risk för snabba förluster på grund av hävstången. 74% av alla icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos den här leverantören. Du bör tänka efter om du förstår hur CFD-kontrakt fungerar, och om du har råd med den stora risken för att förlora dina pengar. Optioner och börshandlade produkter är komplexa finansiella instrument. Handel med dessa instrument medför en hög risk för snabb förlust av pengar. Affiliatelänk.
IG avgifter
Registrering av konto0 SEK
CourtageInkl. i Spread
Årlig avgift0 SEK
Uttagskostnad0 SEK
Insättningskostnad0 SEK
VäxlingsavgiftBeror på basvaluta

Fördelar med IG:

Nackdelar med IG:

3. Avanza

Avanza är Sveriges ledande nätmäklare och används av mer än 1 300 000 användare för att investera i en mängd olika värdepapper. Du hittar många aktier, fonder och även mini futures.

Samtidigt som det här är en av Sveriges bästa plattformar för ett långsiktigt sparande så är Avanza inte att rekommendera för trading. Då är det istället bättre att titta på sidor som eToro. Om du däremot vill använda Avanza så kan du investera i aktier för kopparbolag.

Sveriges bästa nätmäklare
Avanza bank
5.0
Öppna konto Avanza recension
Affiliatelänk. *Läs fullständiga villkor på Avanza.se
Avanza avgifter
Registrering av konto0 SEK
CourtageFrån 0 SEK
Årlig avgift0 SEK
Uttagskostnad0 SEK
Insättningskostnad0 SEK
Växlingsavgift0,25%

Fördelar med Avanza:

Nackdelar med Avanza:

Varför ska man investera i koppar?

Investering i koppar kan vara lockande för den som är intresserad av att placera pengar i metaller. Förväntningarna pekar på en stigande efterfrågan, något som redan har observerats under de senaste åren. Koppar är lättillgänglig för handel och rankas som den tredje mest handlade metallen, efter guld och silver, vilket gör den till ett attraktivt investeringsalternativ.

Men vad vet vi om dess utveckling och vilka konkreta skäl finns det till att investera i det under året?

Begränsad tillgång

Koppar kanske inte verkar som en sällsynt metall, men det är den. Inte för att det finns en brist utan för att vi använder den allt mer. Kina står för mer än 50% av förbrukningen och den väntas öka med åren.

Den är bland annat både ström- och värmeledande och är därför ett material som används i allt från kablar till bilar. Det har vid vissa tillfällen varit nära till en brist på den, inte minst då allt mer elektroniskt tillverkas vilket ökar behovet av detta material.

Stor efterfrågan som väntas öka

Koppar används som sagt i lite allt möjligt och då bland annat i en hel del elektronik, bilar men också i infrastrukturen. Det är helt enkelt en så mångsidig metall att väldigt många företag och länder har ett stort behov. Det här behovet kommer inte att minska.

Kopparpriset har en lång väg att gå

Priset på koppar väntas gå upp när efterfrågan ökar. Det här har också att göra med att efterfrågan inte matchar tillgången, vilket driver upp priset. Experter är däremot inte ense om hur mycket priset ska gå upp.

Investera i andra råvaror

Här har vi samlat en lång lista med en tabell över olika råvaror man kan investera i. 

RåvarorHandla råvaran*Investeringsguide
Typ av råvara
GuldHandla nuInvestera i GuldMetaller
SilverHandla nuInvestera i uranMetaller
KopparHandla nuInvestera i KopparMetaller
UranHandla nuInvestera i uranMetaller
AluminiumHandla nuIngen guide tillgängligMetaller
PlatinaHandla nuIngen guide tillgängligMetaller
PalladiumHandla nuIngen guide tillgängligMetaller
NickelHandla nuIngen guide tillgängligMetaller
LitiumInget instrumentInvestera i LitiumMetaller
NötkreaturInget instrumentIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
GrismagarInget instrumentIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
SlaktsvinInget instrumentIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
SojabönorInget instrumentIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
MajsInget instrumentIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
VeteHandla nuIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
RisInget instrumentIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
HavreInget instrumentIngen guide tillgängligLivestock/Boskap
VattenInget instrumentInvestera i vattenMat/Softs
KaffeInget instrumentInvestera i kaffeMat/Softs
KakaoHandla nuInvestera i KakaoMat/Softs
SockerHandla nuInvestera i sockerMat/Softs
BomullHandla nuInvestera i bomullMat/Softs
TimmerInget instrumentIngen guide tillgängligMat/Softs
ApelsinjuiceInget instrumentIngen guide tillgängligMat/Softs
OljaHandla nuInvestera i OljaEnergi
NaturgasHandla nuInvestera i NaturgasEnergi
*Samarbetslänkar till eToro.com. Disclaimer: 76% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. eToro är en investeringsplattform för olika tillgångar där värdet på dina investeringar kan gå upp eller ner, du utsätter ditt kapital för risk.
Bästa tradingmäklaren för råvaror
Börja investera i råvaror!
5.0

eToro.com är en av världens ledande tradingmäklare och erbjuder dig möjligheten att handla många olika råvaror.

Fördelar:
 • Stor aktör med stabil & säker plattform
 • Testa handla råvaror med gratis demokonto
 • Minsta insättning: $50
 • +20 miljoner aktiva kunder i världen
 • En av världens största tradingmäklare
 • Handla även aktier, index, valutor m.m.
Öppna konto Läs vår eToro recension
Disclaimer: 76% av privata investerare förlorar pengar när de handlar med CFD:er hos den här leverantören. eToro är en investeringsplattform för olika tillgångar där värdet på dina investeringar kan gå upp eller ner, du utsätter ditt kapital för risk.

Top 5 största kopparproducenterna

De främsta producenterna av koppar globalt inkluderar Chile, Peru, Kina, Demokratiska republiken Kongo (DRC) och USA. Nedan presenteras en översikt över deras produktionsvolymer samt en illustration av var på världskartan dessa produktionscentrum är belägna.

NrLandÅrlig produktion av koppar (Ton)
1Chile5 831 600 (2018)
2Peru2 500 000 (2019)
3Kina1 561 100 (2018)
4Democratic Republic of Congo1 239 059 (2018)
5USA1 220 000 (2018)

Investera i kopparaktier

Investering i koppar kan ske på flera sätt, varav ett är genom aktieköp i företag som handlar med metallen. Detta tillvägagångssätt är relativt enkelt och innebär oftast lägre risk, eftersom dessa företag vanligtvis engagerar sig i en bredare verksamhet än enbart kopparhandel.

Detta diversifierar din investering. Om du däremot är villig att ta en högre risk och fokusera din investering specifikt på koppar, kan alternativ som direktköp av fysisk koppar eller investering genom certifikat vara lämpliga.

Boliden

Boliden är ett stort svenskt bolag som arbetar med prospektering och exploatering av olika ädelmetaller. Utöver koppar så handlar det bland annat om bly, zink och nickel. Man producerar också cirka 18 000 kilo guld varje år.

Lundin Mining

Lundin Mining är ett svensk-kanadensiskt bolag som är registrerat på Stockholmsbörsen. Man arbetar med just koppar, bly, zink och nickel, man äger bland annat svenska Zinkgruvan. Utomlands har man fler projekt, bland annat en koppar-guldgruva i Brasilien men även många andra projekt i olika länder.

Southern Copper Corporation

Amerikanskt bolag som startades 1952 och har sitt huvudkontor i Arizona. Har gruvdrift, utforskning, smältning och även raffinering av en mängd olika mineraler i Peru, Ecuador, Chile, Argentina och Mexiko, bland annat koppar.

Vad är koppar?

Koppar, ett metalliskt grundämne kännetecknat av sin distinkta rödaktiga färg, rankas som den tredje mest utnyttjade industrimetallen globalt, efter järn och aluminium. Denna metall är framstående för sin enastående förmåga att leda både värme och elektricitet, vilket gör den till en ovärderlig resurs i det moderna samhället.

Namnet ”koppar” härstammar från latinets ”Cuprum”, vilket betyder ”från Cypern”, en hänvisning till ön som historiskt sett varit en rik källa till metallen.

Hur utvinns koppar?

Kopparutvinning sker från malmer såsom kopparkis och kopparglans, där koppar är bundet tillsammans med andra element, inklusive svavel. Processen inleds med anrikning av malmen, följt av upphettning för att avlägsna svavel, vilket resulterar i framställning av råkoppar med en renhetsgrad på cirka 98-99%.

För att ytterligare rena kopparen smälter man ned den en gång till och introducerar syre, vilket leder till att föroreningar oxiderar och avlägsnas. Detta steg ger koppar med en renhetsgrad som närmar sig 100%.

Vanliga frågor om koppar (FAQ)

Om du inte är bekant med koppar så är det bra att först lära sig så mycket som möjligt. Vi har därför samlat en del vanliga frågor som andra investerare har om denna råvara och svarat på dessa.

Tänk på att alltid göra din egen analys av det värdepapper som ska handlas. Ska du till exempel köpa aktier i ett gruvbolag så är det viktigt att också analysera det, och inte bara fokusera på koppar.

1. Vad är koppar?

Koppar är ett halvädelt metalliskt grundämne som också är en så kallad industrimetal. Det är en av världens mest använda metaller och det finns ett ganska stort behov av den, så du kommer i kontakt med den ganska ofta genom elektronik, bilar och så vidare.

2. Varför investera i koppar?

Koppar används som sagt väldigt mycket, så det finns ett stort behov av den. Det är samtidigt något som riskerar att bli lite av en bristvara i framtiden på grund av det moderna samhället.

3. Vad avgör priset på koppar?

Priset avgörs av flera saker, bland annat tillgång och efterfrågan. Om det till exempel uppstår en brist under en period så kan det leda till att priserna går upp. Ibland är inte produktionen på samma nivå som efterfrågan och då kan det till exempel hända.

4. Vart köper man koppar?

Du kan köpa koppar på flera sätt, men aktier och certifikat är det allra vanligaste. Det finns flertalet sätt att investera utöver det, exempelvis genom fonder och dylikt.

5. Är koppar en bra investering?

Koppar kan vara en bra investering, men det är också volatilt då efterfrågan och tillgången inte alltid matchar. Även om avkastning är möjlig så kan det också leda till en förlust om situationen förändras. Tänk på att ekonomin i världen kan påverka efterfrågan, så det är inte bara tillgången som avgör.

About The Author