Våra 5 favoritplattformar

Bästa aktieappen 2022

Vi har jämfört de 5 bästa aktieapparna i Sverige och har nu valt vilka appar som är bäst på olika kategorier. 

I den här artikeln får du:

Artikeln publicerades av:

Artikeln innehåller annonslänkar

Bästa aktie appen för trading

etoro logo
Bästa nätmäklaren för trading!
5/5
Disclaimer: 78% av privata investerare förlorar pengar med den här aktören.
IG-logotyp
4/5
Disclaimer: 79% av privata investerare förlorar pengar med den här aktören.
skilling-logotyp
3.5/5

Bästa aktie appen för långsiktigt sparande

Avanza logo
Bästa nätmäklaren!
5/5
Nordnet logo
4.5/5

Bästa aktie appen för social handel

etoro logo
5/5
Disclaimer: 78% av privata investerare förlorar pengar med den här aktören.
Nordnet logo
4.5/5

Innehållsförteckning

Bästa aktie appen för trading

Det finns flera olika appar att välja på när det gäller trading. Vi har scannat och sorterat utbudet. Här är topp tre i Sverige 2022: 

1 - eToro

eToro toppar listor och det finns flera anledningar till det. eToro är tradingappen som blivit stor på flera marknader. Totalt har appen laddats ner över 5 miljoner gånger. eToro har flera fördelar för traders, dessa är till exempel: courtagefri handel med aktier och kopiering av toppinvesterare. Det senare syftar till funktionen som helt enkelt låter dig kopiera andra investerares portföljer, en funktion som är utmärkt både för nya och mer erfarna traders. 

eToro är också en så kallad “social tradingplattform” vilket innebär att investerare kan diskutera investeringar med varandra, samt få tips och råd. Detta är ytterligare en anledning till varför eToro appen är så framgångsrik. Möjligheten att få direkt information från framgångsrika investerare är en stor fördel, som både är hjälpsamt för traders att komma igång och för mer erfarna traders som vill kunna byta tankar med likasinnade.

Appen är kostnadsfri att ladda ner och minsta insättning är 50 USD. Självklart kan du växla mellan att använda appen och webbläsarversionen av eToro.

Läs mer om på vårt omdöme & recension om eToro.

etoro logo
5/5
Disclaimer: 78% av privata investerare förlorar pengar med den här aktören.

2. IG

IG erbjuder en utmärkt app för både privatinvesterare och tradingproffs. IG erbjuder konkurrenskraftiga spreads, tusentals handelsinstrument och en toppmodern nyhets-, forsknings- och utbildningsportal. Traders kan välja mellan en mängd olika plattformsalternativ, och appen är en fullskalig marknadsplats med alla verktyg som behövs.

IG är en reglerad marknadsplats i flera länder, vilket ger trovärdighet och understryker IG:s engagemang som global mäklare.

Sammantaget har IG en bevisad meritlista, och appen är en av få som ger tillgång till forex-trading. Vi rekommenderar IG till traders som främst vill handla med valutor, då avgifterna för andra finansiella instrument är högre än konkurrenterna.

Läs mer om IG i vårt omdöme & recension om IG.

IG Markets logo
4/5
Disclaimer: 79% av privata investerare förlorar pengar med den här aktören.

3. Skilling

Vi kan inte lista de bästa tradingapparna utan att nämna Skilling. På bara några år har Skilling lyckats etablera sig över hela världen som en av de främsta CFD-mäklarna för forex och kryptovalutor. Dess låga avgifter och snabba handelsutföranden har gjort plattformen mycket attraktiv bland traders. 

Dess höga säkerhet och rigida reglering har, förutom traders, lockat både institutioner och stora företag till att använda Skilling. Det är inte bara traders som använder appen, utan Skilling lockar också entreprenörer som tjänar pengar genom lukrativa partnerskap och affiliate-program.

Appen är utmärkt i design och användargränssnitt, och de många utbildnings- och forskningsverktygen gör att plattformen passar alla som letar efter en enkel app där de kan utföra handel utan stress.

skilling-logotyp
3.5/5

Bästa aktie appen för långsiktigt sparande

Egenskaperna som ska finnas hos en bra app för långsiktigt sparande skiljer sig från tradingapparna på flera viktiga punkter. Bland annat ska appen i sig vara baserad på en etablerad finansiell institution, som en bank. Långsiktiga investeringar görs ofta med en kombination av finansiella verktyg, som aktier, fonder, sparkonton, etc. 

Långsiktigt sparande kan du kalla dina investeringar som du planerar att hålla över 5 år, därför behöver du inte i lika stor utsträckning en app som skickar flera marknadsnyheter dagligen. Istället behöver du en app som hjälper dig att nå dina långsiktiga mål. 

Vi har i genomgången av bästa aktieappen 2022 sållat ut de olika apparna, och kommit fram till två aktieappar som är bäst för långsiktigt sparande. Dessa är:

1 - Avanza bank

Avanza har varit en etablerad bank i över 10 år nu, och de har kontinuerligt förbättrat sitt utbud av finansiella tjänster. Tack vare Avanzas aktie app kan du som sparare hålla koll på dina investeringar, köpa och sälja tillgångar, och lära dig mer om privatekonomi. Appen ger dig samma funktioner som webbläsarversionen, vilket är ännu ett plus. 

Avanza_logotyp
5/5

2 - Nordnet bank

Den andra aktie appen vi gillar kommer från Nordnet. Visserligen är Nordnet inte riktigt lika starka som Avanza, men för dig som tidigare är kund hos Nordnet är appen ett bra alternativ. Nordnet har också en extremt användarvänlig och snygg design, som vunnit diverse priser just för sitt utseende.

Nordnet logo
4.5/5

Bästa aktie appen för social handel

Många uppskattar aktieappar med sociala plattformar. Med social handel kan investerare diskutera med varandra direkt i appen, istället för att använda andra sociala plattformar som flashback eller reddit. 

1 - eToro

eToro har blivit ett populärt alternativ för traders då de sociala funktionerna kan hjälpa investerare att göra smarta val. Det finns också möjlighet att kopiera andras framgångsrika portföljer, och dela med sig av sina egna analyser.

etoro logo
5/5
Disclaimer: 78% av privata investerare förlorar pengar med den här aktören.

2 - Nordnet bank

För långsiktiga sparare är Nordnet den bästa sociala plattformen för aktiehandel.Här kan du diskutera och få tips och råd gällande allt från kortsiktigt aktieköp till pensionsfonder och förvaltning. Nordnet är visserligen något dyrare att använda på grund av sina avgifter, men i jämförelse med andra aktieappar ger Nordnets aktieapp valuta för pengarna. 

Nordnet logo
4.5/5

FAQ - Vanliga frågor om aktie apparna

Här är några av de vanligaste frågorna om aktieappar.

Kan jag köpa aktier genom en aktie app?

Du kan köpa aktier med en aktie app. De bästa aktieapparna låter dig handla med tillgångar på samma sätt som en webb-baserad aktiehandelsplats.

Kan jag köpa fonder genom en aktie app?

Du kan köpa fonder med aktieappar. Beroende på vilken app du använder erbjuds olika fonder och avgifter. Välj därför den aktie app som passar dina önskemål bäst.

Vilken aktie app är bäst för att handla aktier?

För långsiktigt sparande och handel med aktier, fonder och andra tillgångar, är Avanza helt klart bäst i Sverige 2022. För kortsiktiga investeringar är eToro det bästa alternativet.
Disclaimer

CFD-kontrakt är komplexa instrument som innebär stor risk för snabba förluster på grund av hävstången. 78%-79% av alla icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos den här leverantören. Du bör tänka efter om du förstår hur CFD-kontrakt fungerar och om du har råd med den stora risken för att förlora dina pengar. Optioner och turbowarranter är komplexa finansiella instrument och du riskerar ditt kapital. Aktieskolan.se har ett partnerskap tillsammans med IG.com.