Läs disclaimer & annonspolicy längst ned på sidan.

Bästa ESG aktierna i november 2022 (Environmental, Social & Governance)

ESG aktier

Att investera i ESG aktier 2022 är ett mycket intressant alternativ för investerare som vill diversifiera sin portfölj. I den här artikeln kommer vi gå igenom de 54 bolagen med högst ESG betyg som du kan investera i.

Vi kommer dessutom lista 19 intressanta IT/Teknik aktier inom ESG samt gå igenom exakt vad ESG står för och varför det kan vara bra att investera i ESG aktier.

Avanza_logotyp
5 av 5
5/5

Vårt betyg för Avanza

Innehållsförteckning

Så kan du investera i ESG-aktier

Att öppna en portfölj och fylla den med ESG-aktier behöver inte vara svårt. Och eftersom det finns fler investeringsalternativ än någonsin, har du många alternativ att välja mellan. Så här kommer du igång med dina ESG-investeringar:

Steg 1: Öppna ett konto hos en nätmäklare

Om du vill skapa en investeringsportfölj i ESG-stil måste du först bestämma dig för om du vill göra allt jobb själv genom att välja specifika ESG-aktier, eller hitta en robot-rådgivare som kan att göra jobbet åt dig. 

Om du väljer en bra nätmäklare kan du utnyttja båda dessa alternativ. För svenska investerare är Avanza.se den bästa nätmäklaren, då de erbjuder både robotinvestering och privata aktieköp Avanza har också screeningverktyg som kan hjälpa dig att sålla bland olika ESG (eller hållbara/socialt ansvarsfulla/etiska) investeringar.

Avanza_logotyp
5/5

Vårt betyg för Avanza är 5,0 av 5,0

Steg 2: Öppna ett investeringssparkonto

Om du inte har ett investeringssparkonto sedan tidigare är det dags att öppna ett. När du har öppnat ett investeringssparkonto (ISK) kan du gå till nästa steg.

Steg 3: Sök efter en ESG-aktie som du vill köpa

När du har ett ISK och vet vilka branscher du vill stödja med dina investeringar kan du börja skapa din portfölj.

Att läsa recensioner från oberoende analysföretag som Morningstar kan visa dig hur ett företag eller en fond får poäng när det gäller ESG-faktorer, och om de kan vara en bra investering. 

Du kan investera i enskilda ESG-bolag med aktier, eller köpa andelar i en ESG-fond. Faktum är att ESG-fonder är ett mycket populärt alternativ, då investerare får möjligheten att rikta in sig på ett specifikt område, som exempelvis “grön energi”. Om du väljer att göra dina investeringar hos Avanza.se finns det många ESG-fonder att välja mellan. 

Steg 4: Genomför ett köp av en aktie

När du hittat den aktie du vill köpa, är det dags att lägga din köporder. Du kan antingen direkt klicka på köp och ange hur mycket pengar du vill handla för, eller så lägger du en order som väntar in ett specifikt pris. Oavsett metod och verktyg kommer du att se dina aktier i ditt ISK när köpet är genomfört. 

Aktier med högst ESG betyg

Nedan listar vi 54 olika bolag med högst ESG betyg, kompletterat med avkastning från de senaste tre åren. Observera att endast avkastning och ESG-betyg inte är tillräckligt med information för att köpa en aktie, utan ska endast ses som inspiration för vidare research. 

 Bolag/AktieESG betyg
1Microsoft76:30
2Linde76:00
3Accenture76:35
4J.B. Hunt74:14
5Xylem74:29
6Texas Instruments73:14
7Salesforce.com73:32
8Gildan Activewear73:24
9Metropolitan Bank73:08
10IHS Markit73:00
11STMicroelectronics72:37
12Nvidia72:19
13Rogers72:08
14Oracle71:14
15Motorola Solutions71:21
16Qualcomm70:53
17Sherwin-Williams70:45
18TE Connectivity70:38
19Hewlett-Packard70:26
20Exponent70:12
21Adobe70:06
22Matson70:08
23Stellantis69:22
24Crown Holdings69:06
25Deere68:58
26ASML68:41
27West Fraser Timber68:38
28Cabot68:10
29Moelis & Co.68:16
30Advansix68:16
31Advanced Micro Devices68:07
32Nike67:34
33Artisan Partners67:10
34Ball Corp.67:05
35Eaton67:35
36Tradeweb Markets67:30
37Applied Materials67:29
38Fabrinet67:26
39Vista Outdoor67:20
40Qiagen67:13
41ASGN67:13
42Dover67:05
43Thermo Fisher67:05
44American Financial Group66:54
45CNH Industrial66:53
46Jabil66:52
47Lam Research66:47
48Eli Lilly66:43
49ON Semiconductor66:27
50Altair Engineering66:27
51Apple66.15**
52Arcelor Mittal66:15
53Fortinet66:07
54Alphabet66:16

ESG aktier inom IT/Teknik som är populära att investera i

ESG-aktier inom IT/Teknik är en stor sektor som bland annat inkluderar mjukvaruutvecklare, AI, streamingtjänster och halvledartillverkare. Nedan ser du vilka ESG-aktier inom IT/Teknik som har presterat väl de senaste tre åren.

 Aktie/BolagAvkastning senaste 3 åren (%)Sektor
1Nvidia498,64%Teknik
2Apple273,31%Teknik
3Applied Materials236,41%Teknik
4Synopsys199,07%Teknik
5Microsoft163,99%Teknik
6Alphabet139,27%Kommunikation
7Thermo Fisher112,67%Hälsovård
8Danaher120,50%Hälsovård
9Amazon85,37%Konsumtion
10The Home Depot64,71%Konsumtion
11Equinix64,37%Fastigheter
12Linde63,21Material
13Orsted62,39%Allmännytta
14Agilent Technologies61,36%Hälsovård
15Nike61,11%Konsumtion
16American Water Works47,25%Allmännytta
17American Tower32,94%Fastigheter
18Comcast19,68%Kommunikation
19Ecolab4,51%Material

Vad menas med ESG?

ESG-investeringar är en form av socialt ansvarsfulla investeringar som prioriterar ekonomisk avkastning vid sidan av ett företags påverkan på miljön, människor och planeten. ESG står för Environmental, Social och Governance.

Företag som engagerar sig i ESG-initiativ bör publicera mätbara mål, plus framstegen mot dessa mål, i periodiska hållbarhetsrapporter.

Vissa hållbarhetsrapporter är dock bättre än andra. Leta efter rapportering som följer ESG-standarder som fastställts av Global Reporting Initiative (GRI) och/eller FN:s principer för ansvarsfulla investeringar (PRI). Du kan också använda tredjepartskällor för att validera hållbarhetsrapporter, till exempel MSCI ESG-betyg och Sustainalytics ESG-betyg.

Den finansiella utvecklingen för ESG-aktier har nyligen blivit mycket intressant för investerare. Under marknadsturbulensen i och med covid-19-pandemin, visade många företag med starka ESG-records lägre volatilitet än sina motsvarigheter utanför ESG-sektorn.

För många investerare validerade denna prestation ESG-investeringar och dess utgångspunkt, dvs att bra företagsbeteende innebär bättre affärsresultat.

ESG-aktier i din portfölj kan spegla din idealvision för framtiden. Tänk alltid framåt, och var optimistisk. Tänk på den värld du vill skapa, för visst hjälper dina pengar till att forma världen.

De tre kriterierna som ESG-investerare använder för att utvärdera ett företags hållbarhetsprestanda är:

Environmental

Miljökomponenten syftar till hur ett företag påverkar miljö och klimat genom:

 • Politik mot klimatförändringar
 • Växthusgasutsläpp
 • Koldioxidavtryck och koldioxidintensitet
 • Vattenanvändning och bevarande, överfiske och avfallshantering
 • Användning av förnybar energi
 • Återvinning- och avfall
 • Gröna produkter, teknologier och infrastruktur
 • Incitament för anställda som främjar samåkning, kollektivtrafik, cykelpendling, etc.
 • Förhållande till tillsynsorgan

Socialt ansvar

Den sociala komponenten i ESG omfattar frågor som berör anställda, kunder, konsumenter, leverantörer och samhället. Detta är bland annat:

 • Bemötande av anställda och lön
 • Medarbetarnas engagemang och omsättning
 • Utbildning och vidareutveckling hos anställda
 • Säkerhetsen för anställda och förebyggande av sexuella trakasserier
 • Mångfald och inkludering i anställningar, befordran och löneökningar
 • Etisk försörjningskedja
 • Kundtjänst
 • Konsumentskydd, inklusive återkallelser och rättsliga processer
 • Offentlig ställning i frågor om social rättvisa

Governance

Styrningskomponenten relaterar till styrelsens oberoende, ledarskap och affärsetik. Specifika ämnen inkluderar:

 • Chefsersättning, bonusar och förmåner, och om de är kopplade till långsiktigt affärsvärde
 • Policyer som definierar och upprätthåller etiska affärsmetoder
 • Mångfald i styrelse och ledningsgrupp
 • Intressekonflikter för styrelseledamöter
 • Aktieägares möjlighet att nominera styrelsekandidater
 • Mandatperiodernas uppdelning mellan styrelseledamöterna
 • Separation av rollerna ordförande och VD
 • Hur styrelseröster avgörs
 • Vilken typ av aktier som erbjuds
 • Transparens i kommunikationen till aktieägare
 • Historik aktieinformation
 • Förhållande till tillsynsmyndigheter

Varför kan det vara bra att investera i ESG aktier?

Det finns många fördelar med att investera i de bästa ESG-aktierna. Förutom att investerare kan sova gott om natten med vetskapen om att deras portfölj gör gott för vår planet, är här 3 viktiga anledningar till att investera i ESG-bolag:

Läs mer om förnybar energi aktier.

1. Minska risken i portföljen med ESG-aktier

I alla branscher utgör miljöfrågor, sociala frågor och förvaltningsfrågor allvarliga risker för verksamheten och vinsten. Här är tre exempel på negativa utfall som kunde ha mildrats med proaktiva ESG-policyer.

Den amerikanska energileverantören PG&E gick i konkurs 2019 på grund av skogsbränder orsakade av klimatförändringar i Kalifornien. PG&E kunde ha minskat sin miljöpåverkan genom att arbeta proaktivt för att begränsa de koldioxidutsläpp som bidrar till den globala uppvärmningen och accelererande skogsbränder.

Köttproducenten Tyson Foods (NYSE:TSN) stämdes 2020 för vållande till livsfara och dödsfall på arbetet, efter att anställda med covid-19 tvingades att fortsätta gå till jobbet.

I Sverige har Swedbank varit i blåsvväder efter penningtvättskandaler, och liknande var den amerikanska storbanken Wells Fargo (NYSE:WFC) tvungna att sparka 5 000 anställda efter att Consumer Financial Protection Bureau upptäckt systematiskt falska konton 2016. VD John Stumpf tvingades avgå och banken förlorade sin ackreditering från Better Business Bureau. 

Företag som aktivt arbetar för att hantera risker som dessa kommer uppleva färre störningar, och producera mer tillförlitliga ekonomiska resultat över tid. Det innebär lägre risk för aktieägarna.

2. Högt ESG-fokus innebär hög avkastning

Det finns också växande forskning som visar att ESG-aktier presterar ett jämförbart eller till och med överlägset finansiella resultat, jämfört med konkurrenter som inte fokuserar på ESG.

Mellan 2014 och 2018 överträffade S&P 500-företag i den översta kvintilen de i den nedre kvintilen med över 25 %. Aktiekurserna för ESG-företag var också mindre volatila.

3. ESG är en indikator på starkt ledarskap

Varför ESG-aktier presterar bättre är inte helt klart. En teori är att ett företags ESG-fokus kräver ett exemplariskt ledarskap. ESG-initiativ är långsiktiga program, och ett ledarskaps förmåga att realisera långsiktiga resultat samtidigt som kärnverksamheten sköts väl, är en konkurrenskraftig styrka.

Avanza_logotyp
5/5