Läs disclaimer & annonspolicy längst ned på sidan.

40 mest ägda aktierna i december 2022 (Topplistor)

40 mest ägda aktierna

Vilka är de mest ägda aktierna 2022?

Den mest ägda aktien just nu är Investor B med sina 278 632 ägare (2022-01-04) som ligger långt före tvåan i listan som är Volvo på ca 132 063 st (2022-01-04).

Vi har här nedanför listat de mest ägda aktierna bland Avanzas kunder på börsen. Artikeln är en stor guide över vilka de mest ägda aktierna är i följande länder; Sverige, USA, Danmark, Norge, Finland, Kanada, Belgien, Frankrike, Italien, Nederländerna, Portugal och Tyskland.

Bland Avanzas ägare så är Investor, Hennes & Mauritz och Swedbank de överlägset mest ägda aktierna med +80,000 delägare.

Är de mest ägda aktierna samma sak som de bästa aktierna?

Nej, så är det givetvis inte. Men listorna kan vara bra ur ett inspirationssyfte när du letar efter nya bolag till din aktieportfölj. Du kan enkelt få en överblick över vilka bolag och branscher som är populära bland andra investerare och därmed kunna gräva djupare i en egen analys (Viktigt!) innan du köper aktien.

Lär dig mer om hur du gör en aktieanalys i vår aktieskola!

Mest ägda aktierna

TOPPLISTOR

Sveriges mest ägda aktier

Här nedanför ser du de mest ägda aktierna bland Avanza banks kunder. Tänk på att siffrorna är ungefärliga då de ändras dag för dag. Senaste uppdateringen ser du längst upp i artikelns datum.

I topplistan över de populäraste aktierna nedanför så ser man tydligt att banker, investmentbolag och svenska storbolag toppar listorna.

 NamnÄgare
1Investor B278 632
2Volvo B132 063
3Samhällsbyggnadsbo. i Norden B129 380
4Kinnevik B123 045
5Volvo Car B115 757
6Evolution94 290
7Hennes & Mauritz B94 108
8Latour B90 869
9SAS85 372
10Swedbank A76 821
Mest ägda utländska aktierna

TOPP 20

Mest ägda utländska aktierna

Här nedanför ser du de mest ägda utländska aktierna bland Avanza banks kunder. Tänk på att siffrorna är ungefärliga då de ändras dag för dag. Senaste uppdateringen ser du längst upp i artikelns datum. 

Listan av de populäraste utländska aktierna toppas av Aurora Cannabis framför Sampo och Apple. Listan i sin helhet är mycket varierande och dessutom innehåller den bolag från fem olika länder.

Läs vår stora guide om utdelningsaktier eller läs vår topplista där vi går igenom alla de bästa utdelningsaktierna.

Mest ägda aktierna i USA och amerika

TOPP 10

Mest ägda amerikanska aktierna

Här nedanför ser du de mest ägda amerikanska aktierna bland Avanza banks kunder. Tänk på att siffrorna är ungefärliga då de ändras dag för dag. Senaste uppdateringen ser du längst upp i artikelns datum.

RISKMINIMERA

Svenska aktiesparandet ökar

Svenskarna sparar allt fler i aktier och fonder. Däremot är det många som inte riskminimerar genom diversifiering. Det innebär att alldeles för många småsparare äger 1-4 aktier i portföljen. Det innebär att de utsätter sitt sparkapital för stor risk.

Vi rekommenderar att du äger cirka 10-15 bolag i 5-6 olika branscher för extra riskspridning.