Forex tips

Forex trading för nybörjare – tips och tricks

Forex trading är en av de mest populära sakerna som folk gör idag för att tjäna pengar. Det är en marknad där du handlar valuta från olika länder mot varandra. Detta innebär att du kan tjäna pengar på forex trading genom att köpa lågt och sälja högt. 

Det finns dock några saker som du behöver veta innan du börjar handla valuta. Här är några tips och tricks för nybörjare inom forex trading.

Känn till marknaden

Innan man börjar med forex trading är det viktigt att känna till marknaden. 
Det finns olika sätt att göra det på. Man kan läsa böcker och nyheter eller ta en kurs. 
När man känner till marknaden är det lättare att hitta rätt valuta och vinna pengar.

Det är viktigt att stöta och blöta innan du kommer fram till en plan

Det är viktigt att stöta och blöta innan du kommer fram till en plan. Sätt din handelsplan på prov under verkliga marknadsförhållanden fast på ett riskfritt sätt. Du kommer att få en chans att se hur det är att handla valuta medan du tar din handelsplan för en provkörning utan att riskera något av ditt eget kapital. 

Detta gör du bäst genom att välja ut valutor som du läst på om och låtsas köpa dom. Skriv ner vilket pris du köper dom för och vad ditt målvärde på ett papper.

Håll dig till planen!

Att skapa en strategi och handelsplan är en kritisk komponent för framgångsrik handel. Det bör inkludera dina vinstmål, risktoleransnivå, metodik och utvärderingskriterier. När du har en plan på plats, se till att varje handel du överväger faller inom din plans parametrar. 

Kom ihåg: du är förmodligen mest rationell innan du gör ett köp och mest irrationell efter att din köp har placerats. Det är viktigt att du använder pengar som du har råd att förlora. Då är det lättare att hålla sig till planen utan att känslorna tar över.

Försök förutspå vart vindarna blåser!

Grundläggande handlare föredrar att handla baserat på nyheter och andra finansiella och politiska data; tekniska handlare föredrar tekniska analysverktyg och andra indikatorer för att förutsäga marknadsrörelser. 

De flesta handlare använder en kombination av de två. Oavsett vilken stil du har är det viktigt att du använder de verktyg som står till ditt förfogande för att hitta potentiella handelsmöjligheter på den rörliga marknaden.

Känn till dina gränser

Detta är enkelt men ändå avgörande för din framtida framgång: Känn till dina gränser. Detta inkluderar att veta hur mycket du är villig att riskera på varje handel. Ställ in din stop loss i enlighet med dina behov och aldrig riskera mer än du har råd att förlora.

Förstå när du bör ta vinsten

Du har inte tid att sitta och titta på marknaderna varje minut varje dag. Du kan bättre hantera din risk och skydda potentiella vinster genom en stop loss/säljningsorder lösning, vilket fungerar på följande sätt att den säljer dina valutor på marknaden till när marknadspriset når en viss nivå.

Lämna dina känslor utanför

Lämna alltid dina känslor utanför dina affärer! Oavsett om det är rädsla för att förlora pengar när värdet sjunker och säljer eller om du överkompenserar fallet på marknaden genom att köpa mycket mer än vad du tänkt dig så slutar det sällan bra. 

Låt inte känslor komma i vägen för din plan för framgångsrik handel. När du har gjort en förlust affär, gå inte all-in för att försöka få tillbaka det i ett slag; det är smartare att hålla fast vid din plan och vinna tillbaka det du förlorade lite i taget än att plötsligt få två förödande förluster.

Välj rätt handelsplattform!

Det är viktigt att välja rätt handelspartner när du engagerar dig på valutamarknaden. Prissättning, utförande och kvaliteten på kundservice kan alla göra skillnad i din handelsupplevelse. En av världens ledande tradingmäklare är AvaTrade som har en användarvänlig plattform och svensk support.

Hitta en plattform som erbjuder konkurrenskraftiga priser, bra kundservice och användbara guider och handledningar så att du har ett brett utbud av verktyg för att starta din valutahandel.  Vi har gjort en stor jämförelse av forex mäklare som du kan läsa för att förstå mer.

About The Author

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *