Börja handla tillgångar med AvaTrade

Anton Gustafsson profilbild

Anton har varit egenföretagare och investerat pengar i över 15 år. I dagsläget är han aktiv delägare i sex olika bolag och har bland annat vunnit pris som Årets Unga Företagare. Förkortad disclaimer: Investeringar innebär att du utsätter ditt kapital för risk. Ingenting på Akteiskolan.se ska läsas som finansiella råd. Sidan innehåller affiliatelänkar till Aktieskolans partners.

Anton Gustafsson profilbild

Anton har varit egenföretagare och investerat pengar i över 15 år. I dagsläget är han aktiv delägare i sex bolag. Han har bland annat vunnit pris som Årets Unga Företagare i Kungsbacka. Förkortad disclaimer: Investeringar innebär att du utsätter ditt kapital för risk. Ingenting på Akteiskolan.se ska läsas som finansiella råd. Sidan innehåller affiliatelänkar till Aktieskolans partners.

avatrade-logotyp

Avatrade är en internationell plattform för trading av aktier, kryptovalutor, fonder och vanliga valutor. Sidan var ganska tidigt och har funnits aktiv sedan 2006. Sedan dess har man fått mer än 300 000 kunder och är idag aktiva över hela världen.

ANNONS

Här kan du investera på flera olika sätt. Det finns ett visst fokus på CFD där du kan antingen investera i köp- eller sälj-positioner. Det här innebär att du kan exempelvis investera i att en aktie ska gå upp eller ned i värde.

Avatrade erbjuder också hävstång på många av sina investeringar, vilket innebär att en investering på 1000 kronor är värd exempelvis 5000 kr om du har en hävstång på 5. Sidan erbjuder också en mängd olika program för att hjälpa dig komma igång med din trading. Det här gör det möjligt för dig att investera även när du reser, direkt genom din mobil.

AvaTrade-mobil skärm

Börja handla med hävstång

Att handla med hävstång innebär att du får större exponering med din investering genom att du går in med en typ av säkerhetskrav. Investerar du till exempel 1000 kr i en aktie genom CFD som har en hävstång på 5 så innebär det att affären egentligen är värd 5000 kr. De resterande 4000 som du saknar lånar mäklaren till dig.

Det här innebär att du kan få en bättre vinst genom din investering. Det du måste tänka på är att det här såklart också kan påverka så att du får större förluster. Det går alltså att förlora hela din investering ganska snabbt om det är en hög hävstång på ditt köp.

Det här är alltså en mer riskfylld investering som sidor likt Avatrade erbjuder. Det innebär i grunden att du kan med ett mindre kapital fortfarande tjäna mer pengar, eller förlora mer om du har fel i din investering.

Avatrade logo

Handla kända aktier och fonder

Avatrade erbjuder många kända aktier och bolag i sitt utbud. När du handlar med hävstång kan du lättare dra fördel när kortsiktiga rörelser sker på marknaden. Ett exempel vore om ett företag hamnar i blåsväder och du tror att kursen kommer gå ned till följd av det. Du kan då ta en sälj-position i aktien, alltså att du tror att kursen ska gå ned, och med hävstången kan även en mindre investering medföra en del vinst.

Det finns många aktier i utbudet men du hittar bland annat storbolag som Disney, Tesla, Google och Amazon. De allra flesta av dessa erbjuder upp till 5 i hävstång.

Utöver aktier så finns det också fonder av olika slag. Även dessa kommer med hävstång och innebär att du kan köpa fonder med låg risk, men med lite större volatilitet. Det här gör det såklart lite mer riskfyllt och det är därför viktigt att du tittar över fonderna du är intresserad av, annars kan lätt hända att det slutar rött och att du förlorar mer än du hade gjort om du köpt fonden utan hävstång.

Investera i kända kryptovalutor

Kryptovalutor blir allt hetare och det finns idag hundratals olika alternativ. Det är redan en ganska volatil bransch med väldigt stora rörelser. Det är däremot inte alla som vill äga riktiga kryptovalutor, inte minst då det här kommer med ett ansvar att ta hand om valutan. Du måste till exempel ha en plånbok, antingen en fysisk eller digital, där du förvarar dina krypto.

Om du vill slippa allt det här så kan det vara aktuellt att vända dig till en sida som Avatrade som erbjuder krypto-CFDs. Det här gör att du kan spekulera på priset hos valutan men utan att faktiskt äga valutan.

Utbudet är inte jättestort men det finns en handfull olika kryptovalutor. Du hittar bland annat följande valutor hos AvaTrade:

  • Bitcoin
  • Bitcoin Cash
  • Bitcoin Gold
  • Ethereum
  • Litecoin
  • Ripple
  • EOS
  • DASH.

 

Mer kan tillkomma i framtiden men dessa är några av marknadens största alternativ och räcker för att spekulera.

Hävstång erbjuds men det finns bara upp till 2 för kryptovalutor. En investering på 1000 kr räknas alltså som 2000 kr. Att den är lägre på kryptovalutor än för aktier har att göra med hur volatil kryptomarknaden är. Högre än så kan leda till att du förlorar alla dina pengar vid kraftigare rörelser.

Bitcoins utveckling sedan 2014

Lär dig att handla valutor

Om krypto inte är din grej så kan du istället titta på Forex, den traditionella valutamarknaden. Avatrade erbjuder en mängd olika valutapar, bland annat populära alternativ som EUR-USD, EUR-GBP, USD-JPY, GBP-USD, EUR-JPY och många fler.

Valutahandel är lite annorlunda än kryptovalutor, inte minst då rörelserna är mycket mindre. Forex är därför något som ofta förknippas med rika, eftersom ett ganska stort kapital krävs för att kunna tjäna nämnvärda summor. Det här löser Avatrade genom att erbjuda en väldigt hög gräns för hävstång.

Den maximala hävstången som erbjuds för Forex hos Avatrade är 400. En investering på 1000 kr skulle alltså vara värd 400 gånger det. Det här betyder däremot inte att du är garanterad att bli rik på det här, tvärtom så kan det gå väldigt snett om du inte är försiktig. Rörelserna om du har en hävstång på 400 innebär att du väldigt snabbt kan förlora dina pengar.

Erbjuder kostnadsfritt utbildningsmaterial

Som tur är så erbjuder Avatrade gott om utbildningsmaterial som du kan använda för att lära dig mer om Forex-handel, men också om hur du börjar med trading av aktier, kryptovalutor och fonder.

Framförallt forex och krypto kommer med en hel del risker så det är viktigt att du inte går in med mer kapital än du har råd att förlora. Vidare så kan du börja med att använda deras demokonto. Det här är en form av testkonto där du spenderar låtsaspengar. På så sätt kan du prova på trading och testa olika strategier.

Kombinerat med deras utbildningsmaterial så kan du lära dig en hel del om forex och annan trading på deras sida. Avatrade är också en stor internationell sida som är reglerad, så det är en säker plats om du vill börja med valutahandel.

Avatrade logo
Bild av Anton Gustafsson

Anton Gustafsson

Artikeln är faktagranskad och publicerad av Anton Gustafsson, VD och grundare av Consilium Online AB som i sin tur äger Aktieskolan.se. Anton har startat och drivit olika företag sedan 18 års ålder och investerat pengar i aktier och fonder i över 15 år.

Artikeln är faktagranskad och publicerad i enlighet med vår Policy för faktagranskning och vår Redaktionella policy.