Läs disclaimer & annonspolicy längst ned på sidan.

Att förstå valutahandel är att våga ställa de mest grundläggande frågorna om pengar

FXForex1

För den oinvigde kan forexmarknaden och vägen till att börja valutahandla, eller bli en så kallad trader, verkar lång och snårig. Men det behöver den inte vara. Nyckeln är att betrakta det som en resa från a till ö. Det finns exempelvis många goda och grundläggande böcker i ämnet som ger dig en god start, och i bästa fall ett övertag.

En av de kanske mest spännande och initierade bladvändarna om pengar är boken The True Story of a Made-Up Thing, av författaren Jacob Goldstein. Den sätter forextradingen i ett mycket brett perspektiv genom att diskutera och återge pengars historia. Den röda tråden i den här boken handlar om att pengar kan verkar både kallt och matematiskt och icke-mänskligt. Men i grunden är pengar i allra högsta grad är en social konstruktion. Det Goldstein understryker är att värdet på pengar är något som människor kommer överens om. Om tillräckligt många erkänner en valuta så fungerar den, och på den vägen är det.

Även om boken på en del sätt kan kännas som en överkurs, är den oumbärlig då den sätter perspektiv och får läsaren att se såväl den stora bilden som att se de enskilda valörerna för vad de “egentligen är”. Som trader eller intresserad valutahandlare in tha making är det bra med både allmänbildning och en grundläggande förståelse för vad pengar egentligen är innan man ger sig i kast med detaljerna.

Andra riktigt goda böcker som du också bör beta av finner du en riktigt bra genomgång av på den här sidan https://www.fxforex.com/sv/guide/fem-bocker-om-forex-trading

FXForex

Valutahandelns särart

En av de aspekterna som gör forex trading speciell är att det är en decentraliserad finansiell marknad som är öppen dygnet runt. När man ger sig in i den här marknaden finns där därför en tröskel att ta sig över. Det handlar bland annat om att lära sig mycket om begrepp som handelstider, strategier valutapar, påverkande faktorer och så vidare. Men det är också oerhört lärorikt och givande att sätta sig in i den här världen. Inte bara för att det är nödvändigt för att bli duktig på att valutahandla utan också för att det ger en bredare förståelse för vad som händer i världen i stort.

Psykologisk styrka

En av de kanske mest intressanta variablerna för att bli duktig trader handlar om förmågan att vara disciplinerad och utveckla en stark så kallad handelspsykologi. En av böckerna på listan i länken ovan handlar således, delvis, om just detta. Den heter Art of Currency Trading och är skriven av Brent Donnelly. Som erfaren handlare ger Donnelly ovärderliga tips på hur som trader kan bli organiserad och disciplinerad.

Andra erfarna traders kallar det här förmågan att träda i fokus-zonen. Det kan verka flummigt men är inte så konstigt. Det handlar om att sätta upp ett ramverk för den egna disciplinen och mentalt öva sig på att förbli fokuserad. Självdisciplin är inte något en människa föds med. Det är inte så att talangfulla traders har detta i sin natur, detta är något alla måste öva upp och därför är det något alla kan bli bra på.